„Od Maryi do Józefa, od Józefa do Maryi”

Przed Sanktuarium św. Józefa – Kalisz

W dniach 16 i 17 września br. pracownicy i wolontariusze posługujący w Domu Pomocy Społecznej p.w. Św. Antoniego w Częstochowie wraz z Siostrami Miłosierdzia udali się na pielgrzymi szlak „od Maryi Jasnogórskiej do Józefa Kaliskiego i od Józefa Kaliskiego do Maryi Licheńskiej”.

Kaplica „Męczeństwa i Wdzięczności”

Pierwszym miejscem, do którego w godzinach rannych dotarliśmy było Narodowe Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej, w czasie której za przyczyną Św. Józefa polecaliśmy Panu Bogu nasze rodziny oraz wszystkie trudne życiowe sprawy.

Kaplica „Męczeństwa i Wdzięczności”

W czasie zwiedzania Sanktuarium nawiedziliśmy także kaplicę „Męczeństwa i Wdzięczności”, znajdującą się w podziemiach bazyliki, która powstała z inicjatywy księży ocalonych z obozu koncentracyjnego w Dachau w czasie II wojny światowej za przyczyną Św. Józefa. Każdego roku kapłani, którzy zostali ocaleni pielgrzymują do Sanktuarium Św. Józefa, aby dziękować za cud ocalenia.

Z Sanktuarium w Kaliszu wyruszyliśmy w dalszą drogę do Lichenia. Po przybyciu wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu, nawiedziliśmy największą w Polsce Bazylikę, w której jest umieszczony łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Bolesnej z orłem na piersi.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej – Licheń

W dalszej części zwiedziliśmy teren Sanktuarium, kościół Św. Doroty, w którym pierwotnie przebywał obraz Matki Bożej, kościół Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie w podziemiach znajduje się kaplica Krzyża Świętego, który został przestrzelony serią z karabinu maszynowego przez Niemkę Bertę Bauer, wychowawczynię młodzieży niemieckiej z organizacji „Hitler Jugend”, na którą został zamieniony kościół w czasie II wojny światowej.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej – Licheń

Wspomniana Berta Bauer w kilka godzin po tym niecnym czynie została zabita serią z karabinu maszynowego z samolotu niemieckiego uciekając z Lichenia.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej – Licheń

Na koniec zwiedzania Sanktuarium nawiedziliśmy Apartamenty Papieskie, w którym mieszkał św. Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Wieczorem uczestniczyliśmy w Apelu Maryjnym połączonym z nabożeństwem różańcowym oraz pełną uroku procesją Maryjną ze świecami po terenie Sanktuarium.

Golgota przy Sanktuarium

Kolejny dzień pielgrzymki  rozpoczęliśmy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii w Bazylice Licheńskiej, po której posileni śniadaniem udaliśmy się w dalszą drogę do Torunia.

Sanktuarium Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji – Toruń

Toruń przywitał nas letnią pogodą, więc ochoczo zwiedzaliśmy Toruńską Starówkę wsłuchując się w opowieści pani przewodnik. Naszą pielgrzymkę zakończyliśmy nawiedzeniem Sanktuarium Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji w Toruniu. Pełni niezapomnianym przeżyć i wrażeń wracaliśmy do Częstochowy z radością śpiewając pieśni pielgrzymkowe i rozważając tajemnice różańcowe. Bogu i Maryi niech będą dzięki za wszystkie otrzymane łaski w czasie pielgrzymki!

Sanktuarium Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji – Toruń