Pan Jezus Miłosierny podczas objawień św. Faustynie Kowalskiej powiedział: „Święto miłosierdzia wyszło z wnętrzności Moich, pragnę, aby uroczyście obchodzone było w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Nie zazna ludzkość spokoju, dopóki nie zwróci się do Źródła Miłosierdzia Mojego”. (Dz 699)
Miłosierdzie Boże nie zna granic. Św. Faustyna w Dzienniczku daje temu nieustanne świadectwo. Ludzie, którzy zawrócili z grzesznych dróg mogą potwierdzić prawdziwość słów Zbawiciela. Tylko w Bożym Sercu pełnym Miłosierdzia człowiek znajdzie pokój i szczęście. Pierwszym owocem Chrystusa Zmartwychwstałego jest pokój. W Ewangelii czytamy, że gdy Zmartwychwstały ukazał się Apostołom powiedział: „Pokój wam”. Tylko w Chrystusie jest możliwy pokój pomimo wszelkich niepokojów tego świata. Bóg nieustannie zaprasza do relacji z Nim, do tego, by człowiek żył w pokoju, w miłości i nią się dzielił. A to wymaga odwrócenia się od grzechów, od złego postępowania i do pokładania ufności w Bożym Miłosierdziu, które się nie kończy a jest gotowe do nieustannego przebaczania. Boże Miłosierdzie to czas odnowy.
Podczas trwającego jeszcze tegorocznego Wielkiego Postu Przewodniczący Episkopat Polski, ks. abp Tadeusz Wojda SAC, w specjalnym komunikacie zaprosił Kościół w Polsce do włączenia się w 9-letnią Nowennę przed dwutysiącleciem dzieła Odkupienia w roku 2033. Nowenna została zainaugurowana wraz z obchodami Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Najważniejszymi wydarzeniami nowenny mają być coroczne obchodzone takie uroczystości jak: Triduum Paschalne, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego i Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Celem nowenny jest odrodzenie duchowo-moralne Polski. Jest to kolejna „szansa”, kolejna łaska i wyraz Bożego Miłosierdzia, by przez 9 najbliższych lat błagać Boga o Jego Miłosierdzie, o nawrócenie osobiste i całego narodu.
Przeżywając Święto Miłosierdzia Bożego i Tydzień Miłosierdzia prośmy, by Miłosierne Serce Jezusa mocą Swego Ducha oświecało drogi Kościoła w Polsce i całego narodu na drodze do odnowy.