VINCENTIANA 2021 – Festiwal Młodych

Szlak Królewski

Dnia 27 czerwca 2021r., grupa młodzieży z Łomży, Warszawy i Przasnysza radośnie zawitała w Domu Prowincjalnym Sióstr Miłosierdzia na ul. Tamka 35. Z uśmiechem na ustach i otwartym sercem przywitała nas s. Katarzyna i s. Anna – Seminarzysta. Kiedy pierwsze emocje związane ze spotkaniem opadły, poprosiliśmy s. Jadwigę, Archiwistkę Prowincji, aby opowiedziała nam historię Zgromadzenia i pokazała nam Izbę Pamięci s. Róży Okęckiej, ponieważ część młodzieży była w Domu Prowincjalnym Sióstr po raz pierwszy.

Przy fontannach

Następnie Siostry poczęstowały nas pysznym obiadem i tak pokrzepieni udaliśmy się na Mszę Świętą do Kościoła Akademickiego św. Anny, a potem na zwiedzanie Starego Miasta i jego okolic, pod przewodnictwem studentów z Duszpasterstwa Akademickiego z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie.

W parku odpoczynek

Wieczorem, pysznym tortem i tańcami integracyjnymi, uczciliśmy jeszcze 18 urodziny jednej z uczestniczek spotkania. Dzień zakończyliśmy wspólną modlitwą różańcową i Apelem Jasnogórskim.

W oczekiwaniu na pociąg

Nazajutrz, dnia 28 czerwca raniutko, zaraz po krótkiej modlitwie i szybkim śniadaniu, pobiegliśmy na pociąg do Krakowa. Na miejscu czekali już na nas klerycy Zgromadzenia Misji, którzy zabrali nasze bagaże, dzięki czemu cała nasza grupa mogła spokojnie przez cały dzień zwiedzać i podziwiać krakowskie zabytki, o których ciekawie opowiedział nam jeden z diakonów Misjonarskich. Około godziny 18:00, zmęczeni ale bardzo szczęśliwi, dotarliśmy do Piekar, gdzie przy rejestracji każdy z nas otrzymał identyfikator uczestnika festiwalu Vincentiana 2021.

Już w Krakowie

Vincentiana to festiwal młodych, którego organizatorami są Klerycy Zgromadzenia Księży Misjonarzy. W tym roku festiwal odbył się w dniach 28.06-01.07 w Piekarach k/Krakowa i zgromadził blisko 200 osób z całego kraju. Opiekunem duchownym spotkania był ks. Jan, Misjonarz św. Wincentego a Paulo,  który przygotował dla nas konferencje nawiązujące do tegorocznego hasła festiwalu „Czego pragniesz?” (Mt 20,21).

Krakowskie Stare Miasto

A oto kilka słów wspomnień uczestników tegorocznej Vincentiany…

Tak dzieli się  Marta, lat  16: „Tegoroczna Vincentiana, Festiwal młodych 2021 w Piekarach, to było wspaniałe przeżycie. Na początku  myślałam, że jestem tam z przypadku, ale teraz już wiem, że to wszystko było planem Boga. Czułam się tam bardzo dobrze, byłam otoczona niesamowitymi ludźmi, z którymi od razu nawiązałam kontakt i teraz pozostało mi wiele znajomości. Wszyscy byli bardzo mili i pomocni, do każdego można było się zwrócić ze swoim problemem. Gdy tam byłam to uśmiech nie schodził z mojej twarzy, ponieważ panowała taka miła atmosfera.  Bardzo mi się też podobały przekazywane treści o Bogu i wierze. Gdy słuchałam konferencji i kazań Ks. Jana to czułam taką pozytywną energię i każde słowo trafiało do mojego serca. To był również dla mnie czas refleksji i zastanowienia. Dzięki temu wszystkiemu dostrzegłam w sobie zalety, które widzą we mnie inni ludzie i poznałam swoją wartość. Moja ufność do Boga powiększyła się jeszcze bardziej. Jadąc tam wiedziałam, że będzie fajnie, ale nie myślałam, że aż tak.

Mam nadzieję, że jeszcze będę mogła doświadczyć tej wspaniałej przygody. Dziękuję bardzo wszystkim znajomym, wszystkim Księżom, wszystkim Klerykom, wszystkim organizatorom oraz wszystkim Siostrom, naprawdę, już za wszystkimi bardzo tęsknię.”

Patrycja, 15 lat: „Vincentiana to festiwal, na którym spotykają się młodzi ludzie, którzy chcą przez śpiew i muzykę chwalić i oddawać cześć Panu Jezusowi. Dla mnie był to niezwykły czas spotkań z inspirującymi ludźmi, wspaniałych koncertów, ale też modlitwy i rozwijających warsztatów. Jednak to co najbardziej urzekło mnie w Vincentianie, to atmosfera, panująca tam radość, życzliwość, otwartość na drugiego człowieka, jak również to, że Vincentiana gromadzi ciekawe i uśmiechnięte osoby i daje możliwość nawiązania wielu przyjaźni.”

Zuza, 20 lat: „Festiwal to niesamowite przeżycie, wspaniali ludzie i wspomnienia na długie lata. Atmosfera, która tam panuje sprawia, że chce się tam wracać. Wśród młodych czuć tego samego Bożego Ducha, któremu zawdzięcza się jedność i wspólnotę – prawdziwą Wincentyńską rodzinę. Organizatorzy dbają o każdy najdrobniejszy szczegół i zapewniają młodzieży warunki do modlitwy i integracji. Na Vincentianie dzieje się dużo: koncerty, uwielbienia, konferencje, ale czasu na poznawanie nowych ludzi również nie brakuje. Więc jeśli zastanawiasz się czy obecność na Vincy jest na pewno dobrym pomysłem, to zapewniam, że po pobycie tutaj, zawitasz jeszcze nie raz.”

Podczas Vincentiany rozgrywa się także konkurs piosenki. Serdecznie gratulujemy Zuzannie z grupy Przasnysza, która w festiwalowym konkursie zajęła 2 miejsce ze swoją autorską piosenką “Czego pragniesz?” Czekamy na kolejne utwory!

Z całego serca dziękujemy Siostrom, Księżom, Klerykom i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abyśmy mogli tak wspaniale i na chwałę Pana, przeżyć te kilka dni. Serdeczne Bóg zapłać!!! Odwdzięczamy się modlitwami.

Siostra Justyna SM