Zmarła najstarsza Siostra Miłosierdzia i najstarsza osoba w świecie

W Toulon, Francja, z poniedziałku na wtorek 16/17 stycznia br. o godz. 2:00 w nocy, we śnie, w wieku 118 lat, zmarła najstarsza osoba na świecie a zarazem najstarsza Siostra Miłosierdzia, Siostra André – takie imię przyjęła wstępując do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Jej pełne imię i nazwisko to Lucile Randon. Za miesiąc miałaby 119 lat.

Święty Wincenty a Paulo

Urodziła się 11 lutego 1904 r. w rodzinie hugenotów. Dziś jest to  święto Matki Bożej z Lourdes. Lucile była bystrym dzieckiem. Już w wieku 12 lat została guwernantką i w tej profesji pracowała do 1936 r.

W wieku 19 lat, w 1923 r., przeszła na katolicyzm a mając lat 40 wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Przez całe swoje życie realizowała charyzmat św. Wincentego a Paulo służąc Ubogim. Wiele lat pracowała w szpitalu opiekując się osobami starszymi, a gdy osiągnęła 75 rok życia przeszła na emeryturę, jednak dalej pomagała osobom starszym. Jak sama powiedziała: pracowała aż do 108 roku życia!

Siostra André  koniec swojego życia spędziła na wózku inwalidzkim, pozbawiona wzroku, w domu św. Katarzyny Labouré w Tuolon  prowadzonym przez Zgromadzenie.

W wielu udzielonych wywiadach powtarzała, że jest szczęśliwa, chociaż już od dawna chciałaby odejść do swojego Pana i Boga, któremu służyła tyle lat. Tęskniła za Nim. I chociaż przeżyła niejedno, wspominając chociażby dwie wojny światowe czy zakażenie wirusem SARS-CoV-2, który przeżyła, to jednak nie straciła z oczu celu, do którego zmierzała przez całe życie – do pełni szczęścia w niebie, gdzie na nią po tak długiej tęsknocie czekał jej Pan, Jezus Chrystus i Święci Założyciele oraz ci, którym tak wytrwale i tak długo służyła. Niech odpoczywa w pokoju!