Nowenna ku czci Niepokalanej

Dekoracja w kaplicy Domu Prowincjalnego Sióstr Miłosierdzia

Tekst napisany na rozpoczęcie Nowenny przez ks. Karola Hołubickiego – Dyrektora Sióstr Miłosierdzia Prowincji Warszawskiej.

Polska Prowincja Zgromadzenia Księży Misjonarzy wraz z trzema polskimi Prowincjami Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia i przy wsparciu Stowarzyszenia Cudownego Medalika rozpoczyna w tych dniach Nowennę ku czci Niepokalanej, przygotowującą do przypadającej w 2030 roku 200. rocznicy objawień maryjnych, jakie miały miejsce w kaplicy Sióstr Miłosierdzia  w Paryżu w 1830 roku,  przy Rue du Bac.

W ciągu dziewięciu lat Nowenny, Rodzina Wincentyńska, pragnie objąć maryjnym orędziem znaczną część polskich parafii, a jednocześnie obudzić w naszych wspólnotach głębszą świadomość szczególnego wybrania ze strony Niepokalanej; aby uczcić naszą Niebieską Matkę, która stale oręduje za nami u Syna; ale również jako okazję, aby podziękować za to, iż swoim nawiedze­niem wyświadczyła wielką łaskę Zgromadzeniom za­łożonym przez św. Wincentego a Paulo.

Niepokalana z głównego ołtarza w kaplicy Sióstr

Ogólnopolska inauguracja Nowenny odbędzie się w sobotę, 27 listopada, w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem – Olczy oraz w kaplicy Matki Bożej Cudownego Medalika przy ul. Radnej w Warszawie. Nowenna rozpocznie się również we wszystkich naszych siostrzanych domach i parafiach prowadzonych przez Księży Misjonarzy.

Program Nowenny opracował ks. prof. Waldemar Rakocy CM. Podstawową formą Nowenny w Rodzinie Wincentyńskiej jest rozpoczynające ją Triduum, (trzydniowe nabożeństwo) poświęcone kolejno  Niepokalanej, Cudownemu Medalikowi oraz św. Katarzynie (26-27-28 listopada) oraz nabożeństwo każdego 27 dnia miesiąca (poza listopadem).

Każdego 27 dnia miesiąca w kościołach i kaplicach publicznych  Zgromadzenia księży i sióstr (oraz w miarę możliwości tam, gdzie mieszkają apostołowie Stowarzyszenia Cudownego Medalika) odbywać się będzie nabożeństwo ku czci Niepokalanej od Cudownego Medalika (tzw. miesięcznica). Do istoty miesięcznic należy rozważanie łaski nawiedzenia, jaką Niepokalana wyświadczyła Rodzinie św. Wincentego a Paulo, Msza Święta  oraz modlitwa różańcowa jako odpowiedź na tę łaskę, tj. uczczenie Niepokalanej wstawiającej się u Syna za światem i włączenie się w Jej wstawienniczą modlitwę przez odmawianie różańca.  Maryja zapewniła siostrę Katarzynę, że będzie to źródłem wielu łask.

Miesięcznice są w Rodzinie św. Wincentego a Paulo kluczową formą Nowenny ku czci Niepokalanej. Stanowią one nasze czuwanie i przygotowywanie się do Jubileuszu 2030 roku; będą one odmierzały upływający czas.

Wieczorne czuwanie modlitewne ku czci Niepokalanej

Rodzina św. Wincentego a Paulo w Polsce czuje się szczególnie zobowiązana do podjęcia ww. inicjatywy, ponieważ wniosła ona ważny wkład w szerzenie kultu Cudownego Medalika m.in. przez to, że to w Polsce, a nie we Francji, miejscu objawień, powstało w 1905 roku z inicjatywy księdza Franciszka Domaradzkiego, kapłana Zgromadzenia Księży Misjonarzy, Stowarzyszenie Cudownego Medalika, które po czterech latach stało się stowarzyszeniem międzynarodowym. Zobowiązuje nas to dzisiaj do kontynuowania chlubnej tradycji, stając na wysokości zadania wobec zbliżającego się Jubileuszu.

Nowenna jest też okazją do promowania charyzmatu wincentyńskiego. Liczymy jednocześnie na odrodzenie się nas samych, naszych wspólnot oraz na duchowy wzrost tych, do których dotrzemy z głoszonym orędziem.

Nowenna będzie się odbywała pod hasłem: „Cudowny Medalik: znak z nieba i drogowskaz do nieba”.  Życzeniem Maryi było, aby w dniu 27 listopada każdy ofiarował Komunię św. w intencji Zgromadzenia, „co stanie się źródłem wielu łask. Niepokalana prosiła też, aby podobnie postąpić w uroczystość św. Wincentego a Paulo. Siostra Katarzyna przekazała zapewnienie Maryi, że w te dni Rodzina św. Wincentego otrzyma obfite łaski: że wyprosi wszystko, o co będzie prosiła.

Okres dziewięciu lat przygotowań do Jubileuszu  rozpocznie się  uroczystą Mszą św. ku czci Niepokalanej objawiającej Cudowny Medalik dnia 27 listopada br. Niech czas Nowenny przyczyni się do naszego duchowego odrodzenia i większej gorliwości w służbie Bogu i ludziom.