„Wakacje z Bogiem” – Szumilino, Białoruś

Wspólnota Sióstr Miłosierdzia Prowincji Warszawskiej w Szumilinie na Białorusi razem Siostrami Wspólnoty Seminaryjnej z Warszawy przygotowały  wakacyjne spotkanie z Bogiem dla dzieci z Szumilina. Pomagali Siostrom również animatorzy świeccy z Brześcia i Szumilina.

Wakacje miały miejsce w dniach 23-30 lipca. Dzieci były w wieku 9-13 lat. Większość z nich pochodzi z rodzin, w których występuje  problem alkoholizmu. Dzieci też pochodzą z rodzin rozbitych, z rodzin, w których występuje nie tylko ubóstwo materialne, ale i duchowe. Mimo tych wszystkich problemów, którymi te dzieci żyją na co dzień, dało się u nich zauważyć niesamowitą radość, szczerość i jedność. Dzieci były otwarte na to wszystko, co mówił do nich O. Andrzej OMI, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, w której posługują Siostry, czy s. Weronika, która była odpowiedzialna za zorganizowanie tych wakacji czy każdego z animatorów.  

Tematem konferencji i spotkań był Dekalog, czyli Dziesięć Przykazań Bożych. Niektóre dzieci słyszały o nim po raz pierwszy. 

Poświęcałyśmy dla nich cały nasz czas i siły, przygotowywałyśmy posiłki, za które główną odpowiedzialną była s. Dorota i pani Żenia. Miały miejsce spotkania w małych grupach i dużych. Miedzy innymi: S. Klara przygotowała dla nich pisanie Ikon, s. Walentyna- dekoracje,  s. Tatiana zabawy, i animatorzy- tańce. Po prostu byłyśmy z nimi świadcząc miłość, czułość, radość, akceptację i docenie. Na koniec o. Andrzej zrobił prezent dla animatorów- wyjazd do muzeum drukowania książek w Połocku.

Z wdzięcznością Bogu i Zgromadzeniu wspominamy czas pobytu u Sióstr i na „Wakacjach z Bogiem”. Był to czas pełen łask i bogaty w doświadczenia.