191 rocznica objawień Matki Bożej

W tym roku obchodzimy 191 rocznicę pierwszych objawień Matki Bożej Niepokalanej św. Katarzynie Labouré, Siostrze Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Z tej okazji w Domu Macierzystym Sióstr Miłosierdzia, gdzie miały miejsce objawiania, przez kilka dni grano spektakl opisujący te właśnie wydarzenia.

Rolę główną i jedyną zagrała Priscilla Caroni, która ubrana była w strój Siostry Miłosierdzia ówczesnej epoki, łącznie z obuwiem, koronką i kornetem. Aktorce pomogły ubierać się Siostry z Archiwum Domu Macierzystego, co jeszcze bardziej oddawało nastrój tamtego czasu, czyli roku 1830.

Całość spektaklu odbywała się w Cudownej Kaplicy, w miejscu objawień. Dodatkowym plusem była aranżacja światła. W zależności, o jakim wydarzeniu mówiła Siostra Katarzyna, tam ekipa obsługująca rzucała snop światła, czy to jasne czy to kolorowe promienie.

Siostra Katarzyna przypomniała słowa, które powierzyła jej Najświętsza Dziewica. Szczególnie nacisk był na to, by wszystko oddać Bogu i wszystko Jemu powierzyć przez wstawiennictwo Niepokalanej, która powiedziała, że „kocha Zgromadzenie” i jest jego Strażniczką. Oprócz przypomnienia pierwszych objawień Katarzyna również wspomniała objawiania z listopada Cudownego Medalika.

Spektakl można było posłuchać nie tylko w języku rodzimym, czyli francuskim, ale także  w językach: angielskim, hiszpańskim i portugalskim, gdyż przygotowany był do tego odpowiedni sprzęt ze słuchawkami. Każdego dnia Kaplica była pełna ludzi.

Aktorka Priscilla Caroni w roli Siostry Katarzyny w kornecie

Cudowna Kaplica jest rzeczywiście miejscem wyjątkowym i można niejako namacalnie odczuć obecność Maryi. To podczas pierwszego objawienia Maryja powiedziała do Siostry Katarzyny: „Przychodźcie do stopni tego Ołtarza. Tutaj łaski spłyną na każdego, kto o nie prosi z ufnością i żarliwością”. Najświętsza Dziewica czuwa nad nami. Jest naszą „Niebieską Mamą”. Wystarczy Jej zaufać, a Ona dokona reszty. Złóżmy u stóp Ołtarza tam, gdzie jesteśmy, wszystkie nasze sprawy a Matka Najświętsza odda to Jezusowi i będzie za nami orędowała. Ufajmy! Ona jest Niepokalaną i Niezwyciężoną!

Miejsce Objawień Niepokalanej ul. du Bac 140, Paryż