100. rocznica “Cudu nad Wisłą“

Koronacja wizerunku Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie

Naród Polski jak zawsze mógł liczyć na pomoc Tej, która od początku istnienia Państwa Polskiego nazywał swoją Królową. Bóg od wieków upodobał sobie Polskę, by objawić swoją chwałę przez Najświętszą Maryję Pannę.

Koronacja wizerunku Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie

Gdy w historii dziejów zbliżało się kolejne zagrożenie do naszych granic i wróg był blisko, bardzo blisko, 27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze zebrali się polscy biskupi pod przewodnictwem Prymasa Polski, ks. kard. Edmunda Dalbor a także ks. kard. Aleksandra Kakowskiego, dalekiego krewnego s. Eufemii Kakowskiej, Siostry Miłosierdzia Prowincji Warszawskiej, aby dokonać uroczystego Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W treści aktu czytamy m.in.:

Abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy Świętej w Ossowie

“Najświętsze Serce Jezusa, oto my, biskupi polscy, zebrani u stóp Majestatu Twego, w Najświętszym Sakramencie ukrytego, poświęcamy siebie, duchowieństwo i wszystkich wiernych diecezji naszych, cały kraj i Ojczyznę naszą Twojemu Bosemu Sercu. W chwili, gdy nad Ojczyzną i Kościołem naszym gromadzą się chmury ciemne, wołamy jak niegdyś uczniowie Twoi zaskoczeni burzą na morzu Panie, ratuj nas, bo giniemy! I jak niegdyś, wyciągnąwszy prawicę, jednym słowem uspokoiłeś burzę, tak oddal, Panie, teraz od nas grożące nam niebezpieczeństwo. (…) Za przyczyną Królowej Korony Polskiej, Twojej Rodzicielki, a naszej ukochanej Matki Częstochowskiej, błagamy Cię, racz nam darować nasze winy i przemień serca nasze na wzór Twojego Boskiego serca. (…) Najświętsze Serce Jezusa, przyjmuj nas, choć niegodnych, i pobłogosław nam, naszym diecezjom i całej naszej Ojczyźnie“.

S. Anna z Prowincji Warszawskiej Sióstr Miłosierdzia brała udział w jednej z uroczystości dziękczynnych za 100. rocznicę “Cudu nad Wisłą“, która miała miejsce w Ossowie. Jest to malownicza miejscowość położona niedaleko Warszawy, pod Radzyminem. Tam rozgorzała się bitwa o przyszłość i wolność nie tylko Polski, ale i Europy.

Maryja w uroczystość Wniebowzięcia pojawiła się na niebie. Ukazała się bolszewikom, którzy na Jej widok zaczęli uciekać z pola walki. Maryja jeden raz więcej okazała się naszą Matka i Królową.

Maryjo, dziękujemy za Twoją opiekę nad naszym Narodem. Zawsze mogliśmy liczyć na Twoją pomoc. Błagamy i dziś, nie zostawiaj nas i pomóż nam w tej nowej walce ze współczesnymi “bolszewikami“.