„Ukaż nam Tajemnicę”

W tym trudnym czasie, związanym z pandemią koronawirusa, wyruszyła w dniu 6 sierpnia 2020 r., po raz 309. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup 17 na Jasną Górę.

W obliczu wielu ograniczeń związanych z ograniczeniami skupisk ludzi, braku możliwości zapewnienia bezpiecznego noclegu czy pożywienia, organizatorzy pielgrzymki stanęli wobec trudnych pytań dotyczących zmiany jej formy i organizacji.

W trosce o pielgrzymów, gospodarzy i całą obsługę pielgrzymki, została podjęta decyzja o zaproszeniu do fizycznego pielgrzymowania jedynie przewodników grup i służb porządkowych pielgrzymki. Przewodnik, ks. Wojciech Świderski, pallotyn oraz Służby WPP AG 17, a wśród nich kilka Sióstr z naszej Prowincji, wyruszyli w imieniu i z intencjami wszystkich pielgrzymów Siedemnastek, przyjaciół i darczyńców. Wszyscy byli zaproszeni do duchowej łączności w modlitewnych punktach programu:

6:30 Modlitwa poranna, Godzinki

10:00 Różaniec

12:00 Anioł Pański i konferencja dnia

15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia

17:00 Litania Loretańska do NMP

21:00 Apel Jasnogórski

W tym celu, pielgrzymujący danego dnia fizycznie i pielgrzymi duchowi, otrzymali specjalny pakiet z informacjami i odpowiednimi aplikacjami.

Pielgrzymka miała charakter sztafety. Codziennie z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych, na swój odcinek pielgrzymiego szlaku, wyruszała poszczególna grupa pątników, aby wspólnie zgłębiać tajemnicę wiary, a w szczególny sposób tajemnicę Eucharystii.

Trasa pielgrzymki wiodła przez Bogatki, Lewiczyn, Nowe Miasto nad Pilicą, Poświętne, Zachorzów, Wąsosz, Krzętów, Dąbek i w dziewiątym dniu doprowadziła do celu na Jasną Górę, do tronu Królowej Polski.

Tegoroczne hasło pielgrzymowania brzmiało: „Ukaż nam tajemnicę”. Przewodniczką była Maryja, która sama została obdarzona tajemnicą poczęcia. Później wszystkie sprawy zachowywała w swoim sercu, czyli potrafiła dochować tajemnicy. Dziś, jako Matka, ma wspaniałe miejsce w naszym sercu, do którego zaprasza swojego Syna w Tajemnicy Eucharystii.

Mamy nadzieję, że za rok wszyscy chętni będą mogli pójść w tradycyjnej formie i spotkać się na pątniczym szlaku.