Środa Popielcowa w Przedszkolu Sióstr Miłosierdzia w Białymstoku

W Środę Popielcową, 26 lutego, rozpoczęliśmy Wielki Post. Dzieci i Personel z Niepublicznego Przedszkola nr 2, które prowadzą Siostry Miłosierdzia, miały tego dnia w kaplicy Sióstr uroczystą Eucharystię z obrzędem posypania głów popiołem. Eucharystii przewodniczył ks. Marek, który od lat jest związany z przedszkolem, a dzieci znają go z comiesięcznych Mszy Świętych, które odbywają się w Domu Sióstr.

Ks. Marek wyjaśnił dzieciom czym charakteryzuje się okres Wielkiego Postu. Na początku zwrócił uwagę na kolor fioletowy. Dzieci dostrzegły go na ornacie kapłana i w dekoracji kaplicy. Następnie przypomniał wszystkim wiernym, że bale już dobiegły końca i przyjmujemy postawę większego skupienia, słuchania, aby przygotować się do świąt Wielkanocnych.

Przypomniał również, że w okresie Wielkiego Postu szczególnie powinniśmy praktykować trzy dobre uczynki: modlitwę, post, jałmużnę. Omawiając każdy z nich o modlitwie powiedział, aby dzieci pamiętały o codziennym pacierzu rano i wieczorem. Mówiąc o poście zauważył, że posiłki w tym okresie różnią się od pozostałych dni, gdyż nie ma w nich mięsa. Wyjaśnił także słowa, które są wypowiadane przy posypaniu głów popiołem: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Mówiąc o jałmużnie zachęcił do napisania lub namalowania swoich dobrych uczynków i złożenia ich w koszyku. Dzieci chętnie się na to zgodziły. Po homilii odbyło się poświęcenie popiołu, którym kapłan posypał głowy Siostrom, Personelowi przedszkola oraz zebranym dzieciom.

Mszę Świętą upiększała swoim śpiewem schola przedszkolna „Perełki Św. Wincentego a Paulo”. Dzieci śpiewały i pokazywały gestami treści pieśni chwaląc Pana: „Krzyż Twój Panie, niebo nam otwiera…” Obyśmy skorzystali z tego czasu jak najlepiej.

s. Katarzyna