Odznaczenie S. Józefy Słupiańskiej

W związku z 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, dnia 29 lipca 2018 r., Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania oraz osobom pielęgnującym pamięć o najnowszej historii Polski. 

Między innymi została odznaczona Siostra Józefa Słupińska, Siostra Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, pielęgniarka i sanitariuszka w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie „ Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta”. Uroczystości odbyły się w Muzeum Powstania Warszawskiego w „Parku Wolności”. Uzasadnieniem odznaczenia s. Józefy są wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich, ofiarna służba w ratowaniu życia i zdrowia potrzebującym pomocy.

Siostra Józefa miała radość powiedzenia Panu Prezydentowi, że modli się w Intencjach Jego i Ojczyzny  ofiarowując  codziennie modlitwę różańcową. Po wręczeniu Powstańcom Odznaczeń Pan Prezydent spotkał się w Bibliotece Muzeum Powstania z osobami odznaczonymi. Siostra Józefa podzieliła się z wszystkimi przeżyciami wojennymi i swoim umiłowaniem Ojczyzny. Wspólne zdjęcie uwieńczyło Uroczystość. Siostrze Józefie towarzyszyły s. Agnieszka i s. Jadwiga.

Siostra Józefa Słupińska dnia 12 marca 2018 roku ukończyła 106 lat życia. Mieszka obecnie w Domu Prowincjalnym Sióstr Miłosierdzia w Warszawie, przy ul. Tamka 35.

Siostra Józefa pochodzi z Wielunia. Opowiada, że radością Jej i całej rodziny był fakt, że mając 6 lat rozpoczęła naukę szkolną w wolnej Polsce. Ojczyzna jest zawsze na pierwszym miejscu w życiu s. Józefy. Od dziecka ją kochała i od dziecka wiedziała, że trzeba Ojczyźnie oddać życie przez wierną służbę.

Bóg obdarzył Siostrę Józefę łaską powołania do życia konsekrowanego. Wybrała Siostry Miłosierdzia ze względu na charyzmat, którym jest Służba Chrystusowi w Ubogich. W Zgromadzeniu ukończyła Szkołę Pielęgniarską i przez dziesiątki lat stała przy łóżku chorego, a po usunięciu Sióstr ze Szpitali przez władze PRL, przy chorych w ich domach, w posłudze parafialnej. 23 czerwca 2003 rokuzostała odznaczona najwyższym odznaczeniem dla pielęgniarek, Medalem Florence Nightingale, przyznawanym przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Dzisiaj Siostra Józefa, szczęśliwa z obranej drogi, rozradowana i ufna, chętnie dzieli się doświadczeniem swego długiego życia i trzymając nieustannie w swoich dłoniach różaniec, modli się za Zgromadzenie, Kościół i umiłowaną od zawsze Ojczyznę.